czwartek, 24 września 2020

Przygotuj się do startu – Hardcore by Under Armour


 

Przygotuj się do startu w Runmageddon Hardcore by Under Armour

 

Zostały dwa tygodnie do startu w najbardziej ekstremalnych formułach! We współpracy z Under Armour i Mateuszem Krawieckiem przygotowaliśmy kilka przedstartowych porad. 

 


 

3,2,1... START!

 

Dla wielu z Was, zmierzenie się z dystansem Hardcore to wielki dzień. Na próbę zostanie wystawiona Wasza siła, ale przede wszystkim charakter. Do każdego dystansu warto przygotować się odpowiednio. 

Hardcore wysiłkowo przypomina maraton. Może zmylić Was dystans o połowę krótszy, ale nie zapominajcie o 70 przeszkodach które staną na Waszej drodze do upragnionej mety. Oto 12 porad, które pomogą Wam zwiększyć szansę na przeżycie.

 

1. Trening

W ostatnim tygodniu przed startem nie wprowadzaj już w swoim planie treningowym żadnych nowych jednostek. Trenuj spokojnie. Więcej siły i potu wylej na treningach wcześniejszych. Od poniedziałku, czyli 6 dni przed startem stopniowo schodź z obciążeń.

 

2. Dieta

Nie kombinuj już ze zmianą żywienia. Organizm może różnie zareagować. Jedz tylko sprawdzone jedzenie. Oczywiście, idealnym podejściem jest odpuszczenie cukru, alkoholu i tego typu rzeczy. Możesz pomyśleć, by w ostatnich trzech dniach zjadać więcej produktów węglowodanowych - wszelkiego rodzaju kasz, ryżu. Postaracj się również, by niektóre produkty blendować, żeby odciążyć organizm, który zużyje wówczas mniej siły na trawienie. Dzięki takiemu podejściu zgromadzisz odpowiednią ilość glikogenu w wątrobie i mięśniach. A jak zapewne wiesz -  glikogen to Twoje paliwo.

 

3. Nawodnienie

Już tydzień przed biegiem zadbaj o swoje nawodnienie. Jeśli masz z tym problem – zainstaluj specjalną aplikację, która będzie Ci o tym przypominać. Możesz przyjąć zasadę, że wypijasz 0,6 l na 10 kg masy ciała. Możesz pomyśleć również o dodaniu elektrolitów. 

 

4. Test odżywiania podczas biegu

Wielu zawodników podczas biegu posiłkuje się żelami energetycznymi. Musisz jednak pamiętać, by dobrze sprawdzić je na przykład przy okazji jakiegoś treningu. Zobaczysz wtedy czy Twój organizm toleruje dany produkt. Unikniesz wówczas problemów żołądkowych na trasie.

 

5. Ubiór

Przy dużym wysiłku i wielu przeszkodach wygodny i oddychający ubiór jest bardzo ważny. W Waszych pakietach startowych znajdziecie kompresyjną koszulkę z krótkim rękawem od Under Armour z technologią 4-way stretch. Nie ważne czy właśnie czołgacie się pod zasiekami, wciągacie się po linie czy przechodzicie Multi Riga – koszulka zwiększa rozciągliwość materiału we wszystkich kierunkach. 

 

Jeśli mowa o ubiorze, najgorszym błędem, który możesz zrobić to pobiec w nowym obuwiu. Możliwe obtarcia i pęcherze skutecznie mogą utrudnić Ci dostanie się na metę. Podobnie może być ze skarpetkami. 

 

 

6. Rękawiczki

Tu mamy kilka możliwości – możesz skorzystać z profesjonalnego sprzętu, sprawdzonych i odpowiednich rękawiczek, możesz również zacząć od zwykłych roboczych. I tu moja podpowiedź: jedną parę załóż na start, druga parę schowaj w woreczek strunowy i zabierz na trasę. Mogą Ci się przydać kiedy ubrudzisz je w błocie. Nie wchodź w zabrudzonych rękawiczkach na przeszkody. Nie utrudniaj innym wykonania zadania. Wytrzyj i wysusz ręce i dopiero wtedy podejdź do zadania. 

Sprawdź rekomendowane przez nas rękawiczki TUTAJ 

 

7. Regulamin

To ważny szczegół, który powinieneś dobrze znać. Zwróć uwagę na obecne wymogi sanitarne, o których informuje Organizator. Przestudiuj mapkę miasteczka, dowiedz się, gdzie będziesz mógł i kiedy odebrać pakiet startowy. Zapoznaj się ze specyfikacją trasy – plan trasy dostajesz zawsze kilka dni wcześniej.

 

8. Planowanie

Dystans Hardcore pokonasz od 2 do 4 h. Przyjmij zasadę – jeden żel na godzinę wysiłku. Możesz ze sobą zabrać plecak biegowy,  w nim znajdziesz miejsce na wspomniane żele, folie NRC, izotonik. 

 

9. Masaż /sauna

Absolutnie odradzam korzystania z takich form pomocy przed startem. Sauna to dla organizmu jednostka treningowa, która mocno osłabia, w dodatku traci się dużo płynów. Tak samo jest z masażem, na który różnie możemy zareagować. Wyjątek stanowi tu jedynie sytuacja bólowa. Kiedy coś Cię boli i boisz się, że może Ci to przeszkodzić w starcie, nie zastanawiaj się i udaj do specjalisty. 

 

10. Sen

To najlepsza możliwa forma regeneracji. Cały tydzień przedstartowy jest niezwykle ważny. Zadbaj o to. Nie przejmuj się tym, że w noc przed startem nie możesz zasnąć przez stres, który Ci towarzyszy – ta noc jest już najmniej ważną. Poradzisz sobie, a kiedy wybije godzina startu adrenalina zrobi swoje. 

 

11. Dzień startu

  • Postaraj się o to by 2,5  3h przed biegiem zjeść swoje SPRAWDZONE śniadanie. Nie eksperymentuj! 
  • Do Biura Zawodów udaj się z zapasem czasu. Nie pozwól sobie na dodatkowy stres. 
  • Pamiętaj o rozgrzewce. Całe szczęście Runmageddon zadba o ten element - nie spóźnij się zatem! 
  • Sprawdź czy masz chip startowy dobrze przymocowany do buta, a opaski ze swoją godziną startu na ręce.
  • Nie zażywaj żadnych nowych odżywek. 
  • Dbaj o nawodnienie. Zawsze miej ze sobą butelkę wody albo izotoniku. 

 

12. Start

  • Podziel swój bieg na etapy. Na przykład: 5 km to połowa połowy, 15 km – została jeszcze 1/3 dystansu. Wtedy na końcówkę zawsze znajdziesz siły. 
  • Nie zaczynaj w euforii, zbyt szybko, biegnij swoim tempem, a zobaczysz jak na końcówce będziesz wyprzedzać innych biegaczy. 
  • Zatrzymaj się na każdym punkcie odżywczym. 
  • Namów znajomych na kibicowanie. To zawsze dodaje skrzydeł! 
  • Jeżeli stosowałeś lub zastosujesz się do wszystkich wyżej wymienionych zasad,  możesz być spokojny! Twój start na pewno się uda. 

 

Baw się dobrze! Będę trzymał kciuki. Do zobaczenia w Lesku!

 

 

 

Runmageddon Gdynia Kolibki
20/21.04.2024