czwartek, 9 kwietnia 2020

Ruchome czy nieruchome - sprawdź!

 

 Czy ty też tęsknisz za codziennością?

I masz nadzieję, że lada tydzień ona powróci? My też tak mamy. Oczyma wyobraźni widzimy już przyszłe Runmageddony i słyszymy głos Bajlando krzyczący: „Kto nie skacze, ten nie biegnie”. Na te piękne momenty przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale póki co nie tracimy optymizmu i serwujemy Ci wyzwanie. Niby proste i oczywiste, ale ciekawe, kiedy ostatnio robiłaś/robiłeś coś podobnego?

 

Kiedy ostatnio miałaś/miałeś chwilę, by zastanowić się, czy Twoje ciało działa prawidłowo? Hm…? Co z Twoimi stawami, napięciem mięśniowym, ogólną motoryką?  

 

Mamy dla Ciebie propozycję testów ruchomości stawów od fizjoterapeutki Oli z Runner Project. Zastanawiasz się, po co Ci ta wiedza. Zapewniamy! Jest ona niezbędna, by uniknąć kontuzji podczas biegowych treningów. Testy sprawdzają ruchomość, od której zależy prawidłowe stawianie kroków, a co za tym idzie właściwa praca całego ciała.

 

Oto trzy testy. Wystarczy Ci kilka minut.

 

1) Sprawdź ruchomość w stawie skokowym górnym

Stawiamy stopę w najdalszej odległości od ściany, tak by nie odrywając pięty dotknąć kolanem do ściany. Kiedy nasza stopa stoi już w takiej odległości, sprawdzamy jak duża ona jest. Norma odległości najdłuższego palca od ściany powinna wahać się od 7 - 12 cm. Pozostając w tej pozycji warto też zwrócić uwagę na kolano.  W końcowej fazie testu ma wskazywać na środek stopy, a nie duży palec.

 

2) Test Thomasa - Sprawdź ruchomość w stawie biodrowym

Połóż się na skraju łóżka / leżanki / ławki. Przyciągnij mocno kolano do klatki piersiowej, a drugą nogę opuść swobodnie w dół. Jeśli ruchomość jest właściwa twoja noga opadnie poniżej poziomu leżanki. Ruchomość w biodrze jest niezbędna, aby krok biegowy był prawidłowy.

 

3) Testuj ruchomość grupy kulszowo- goleniowej

Połóż się na plecach. Jedną nogę nieruchomo trzymaj na podłodze. Drugą podnieś prostą do góry. Zaobserwuj, czy unosząc nogę prostą w kolanie, druga leży nieruchomo. Czy przez przypadek nie zmieniła pozycji. Zwróć uwagę na pracę pleców. Powinny one zachować neutralną pozycję, tak jak w przypadku, gdy dwie nogi leżą na ziemi. Ruch uniesienia jednej nogi prostej w kolanie powinien odbyć się swobodnie bez dodatkowego wciśnięcia pleców w podłogę. Normą jest uniesienie nogi do 90 stopni od podłoża.

 

I jak? Jeśli wykonałaś/łeś te trzy ćwiczenia, a Twoje ciało zachowywało się w opisany wyżej sposób możesz odetchnąć ;)

Jeśli poczułaś/łeś zbyt duże napięcie uniemożliwiające Ci swobodny ruch wówczas lepiej zadbaj o ruchomość swoich stawów. Z zestawem ćwiczeń wrócimy za tydzień.

 

Aleksandra Kłak, Fizjoterapeutka

Runmageddon Wrocław - Partynice
05/07.04.2024