Wyniki konkursu, zniżka na badania i nowy artykuł!

środa, 6 lipca 2016

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia, wybór nie był łatwy, ale za to jaki przyjemny. ;)
Czytaliśmy wszystkie przepisy z uśmiechem na twarzy, a zwycięzcy to...

Dominika Filus - wygrywa badanie ImuPro 
oraz Miłka Wasiak, która otrzymuje voucher na start w dowolnym Runmageddonie!

Gratulujemy zwycięzcom, a dla wszystkich mamy niespodziankę!

 


Na hasło RUNMAGEDDON  do końca sierpnia 2016 roku otrzymacie 10% zniżki
na dowolne badanie ImuPro oferty Instytutu Mikroekologii!

A poniżej łapcie kolejny artykuł od naszego Partnera poszerzający Waszą wiedzę
o odżywaniu w sportowym trybie życia! 


Często się mówi, że stres oksydacyjny, nieszczelność jelit i alergia dotyczą sportowców… Dlaczego? Skoro dbają o dietę i prowadzą zdrowy tryb życia czy nie powinni być okazami zdrowia?

 

Niezaprzeczalne jedną z determinant zdrowia jest aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie, natomiast sportowcy wyczynowi nie uprawiają sportu „dla zdrowia” i często przekraczają swoje własne możliwości. W aspekcie fizjologii organizmu nie jest to stan prawidłowy. Nadmierny wysiłek fizyczny, wywołuje w organizmie stres fizyczny, który może wpłynąć na powstawanie nieszczelnego jelita. Nie mówimy tutaj o typowo rozumianym stresie (np. z powodu egzaminu czy sytuacji losowej), ale o stresie oksydacyjnym powstałym np. na skutek nadmiernego wysiłku fizycznego. Stres oksydacyjny (czyli stres tlenowy, obciążenie tlenowe) to brak równowagi między tworzącymi się wolnymi rodnikami a antyoksydantami. Wolne rodniki, których jest za dużo nie są eliminowane przez antyoksydanty i niszczą komórki organizmu - w tym komórki jelit doprowadzając do zespołu jelita przesiąkliwego, a w konsekwencji do przewlekłego stanu zapalnego.

Jak mają się do tego alergie pokarmowe?

 

Przewlekły stan zapalny wynikający z przesiąkliwego jelita może być związany z produkcją przeciwciał IgG przeciwko niektórym pokarmom. W przypadku nadmiernej przesiąkliwości jelita do krążenia przenikają nie do końca rozłożone cząstki pokarmowe co generuje powstanie alergii IgG-zależnej tzw. opóźnionej. W konsekwencji białka pokarmowe opłaszczane są przez powstałe przeciwciała, a powstające kompleksy immunologiczne odpowiedzialne są za cały proces związany z powstawaniem obciążającego dla organizmu stanu zapalnego.

Jakie są konsekwencje przewlekłego stanu zapalnego?

 

Przede wszystkim przewlekły stan zapalny blokuje receptory insuliny. Przez to mamy zmniejszoną dostępność glukozy w komórkach mięśniowych, czyli mamy mniej energii do wykorzystania podczas wysiłku. Krążąca i niewykorzystana w mięśniach glukoza przekształca się w AGE (końcowe produkty glikacji). Konsekwencją tego procesu jest usztywnienie mięśni i ścięgien czyli zwiększone ryzyko powstawania kontuzji, których każdy sportowiec chce uniknąć.

Stan zapalny może także negatywnie wpływać na erytrocyty. Krwinki te są niezbędne dla transportu tlenu do komórek. Im więcej tlenu dostarczane jest do komórki - tym większa jest wydolność organizmu. Dlatego też niszczenie erytrocytów poprzez przewlekły stan zapalny i stres oksydacyjny negatywnie wpływa na wydolność organizmu a także na zwiększoną produkcje kwasu mlekowego.  

Jak można temu zaradzić?

 

Alergię IgG-zależną, odpowiedzialną za powstawanie przewlekłego stanu zapalnego, bardzo trudno zdiagnozować samemu. Przede wszystkim objawy są niespecyficzne, np. zespół przewlekłego zmęczenia, migreny, dolegliwości żołądkowe-jelitowe, problemy skórne, infekcje, a co więcej objawy są oddalone w czasie. Zatem pokarm spożyty w poniedziałek może dać objawy dopiero w środę. Jedyną metodą pozwalająca na wykrycie szkodzących nam pokarmów jest oznaczenie przeciwciał IgG w surowicy, za pomocą testu ImuPro (Instytut Mikroekologii). Wdrożenie diety eliminacyjno-rotacyjnej na podstawie badania ImuPro jest gwarancją dobrego samopoczucia.

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Zapraszamy na  stronę nasze Partnera
www.dietaeliminacyjna.pl oraz www.instytut-mikroekologii.pl

Runmageddon Poznań Malta
27/28.04.2024