I
PL
EN

Porady Akuku - Suplementacja w treningu pod Runmageddon

czwartek, 25 sierpnia 2016

SUPLEMENTACJA OKOŁOTRENINGOWA
 

Wraz z Akuku Catering Dietetyczny (oficjalnym Partnerem Żywieniowym Runmageddonu) 
dumnie prezentujemy drugi artykuł napisanych przez Jacka Feldmana 
dotyczących żywieniowego przygotowania do startu w Runmageddonie, i nie tylko.

Dodatkowo na hasło RUNMAGEDDON każdy otrzyma 
10% zniżkę na dowolną dietę z dostawą na terenie Warszawy i okolic
z bogatej oferty Akuku. 
Sami szczerze polecamy, gdyż się tym zajadamy od pewnego czasu i efekty już widać!

 


Ciało oraz mózg sportowca wystawiane są na ogromne próby podczas treningów oraz startów w zawodach. Uczestnicy wyścigów Runmageddon przechodzą intensywny okres przygotowawczy charakteryzujący się dużą  jednostek treningowych szlifujących takie cechy motoryczne jak: siła, wytrzymałość, kondycja, gibkość, szybkość, dynamika. Pamiętajmy, że podstawą zawsze powinny być odpowiedni trening oraz racjonalna dieta, której zarys przedstawiałem w poprzednim artykule. Aby podołać tym przygotowaniom w aspekcie psychologicznym jak i fizycznym należy zadbać o odpowiednią suplementację sportową:


•    Aminokwasy rozgałęzione (BCAA) przyjmowane w celu osiągnięcia efektu anty katabolicznego w obrębie tkanki mięśniowej oraz zatrzymaniu zmęczenia w trakcie wysiłku poprzez zmniejszenie ilości wolnego tryptofanu we krwi i zmniejszenie ilości 5-htp w mózgu.
•    Podaż elektrolitów w trakcie intensywnego wysiłku, w szczególności w wysokich temperaturach, najlepiej w postaci wody kokosowej z solą himalajską lub, w wersji bardziej ekonomicznej, napoju izotonicznego z odpowiednią zawartością sodu, potasu, wapnia oraz magnezu.


•    Zastosowanie substancji hamujących zakwaszenie mięśnia:
a)    Kreatyna – pomaga w utrzymaniu korzystnego poziomu ATP, wspomaga odwtarzanie fosfokreatyny, stymuluje odtwarzanie białek mięśniowych, zwiększa IGF-1, blokuje rozpad mięśni oraz hamuje działanie wolnych rodników. Najlepiej suplementować kreatynę w postaci chlorowodorku w okresie potreningowym.
b)    Beta-alanina – zwiększa ilość karnozyny w mięśniach, co przekłada się na opóźnienie zakwaszenia mięśni w trakcie glikolizy beztlenowej, zwiększa moc i siłę eksplozywną mięśni, działa głównie w systemie beztlenowym, co może być bardzo pomocne podczas pokonywania przeszkód. Najlepiej suplementować beta-alaninę w okresie przed treningiem.


•    Zastosowanie suplementów wpływających korzystnie na wydolność tlenową takich jak cordyceps, ALCAR, koenzym Q10, resveratrol może być świetnym dodatkiem
dla optymalizacji formy sportowej


•    Stosowanie silnie stymulujących stacków przedtreningowych może być strzałem w kolano, gdyż zbyt częsta i silna aktywacja układu współczulnego może doprowadzić do wypalenia nadnerczy oraz rozregulowania równowagi neuroprzekaźników. W celu zahamowania zmęczenia i dodatkowego pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego zdecydowanie radziłbym bazować na połączeniu BCAA z l-tyrozyną – aminokwasem, prekursorem dopaminy, która odpowiada m.in. za zdolność do podtrzymywania wysiłku fizycznego. Ewentualny dodatek kofeiny, najlepiej w postaci naturalnej kawy ze świeżo mielonych ziaren, doda lekkiej stymulacji ośrodkowego układu nerwowego.


•    Stosowanie boosterów NO ( tlenku azotu ) typu arginina czy cytrulina może być dobrym rozwiązaniem potreningowo, w celu rozszerzenia naczyń krwionośnych i tym samym przyspieszenia transportu substancji odżywczych i lepszej regeneracji. Zastosowanie ich przed treningiem lub startem w zawodach może skutkować nadmierną pompą mięśniową, które niekoniecznie jest pożądana w trakcie tego typu wysiłku.


Zapraszam do lektury następnych artykułów m.in. o żywieniu okołotreningowym, żywieniu przed startowym, aspektach dietoterapii, które kolejne pojawią się niebawem.