3 Dzień Runmageddon Global Kaukaz 2019

czwartek, 18 lipca 2019

Trzeci dzień Runmageddonu Global na Kaukazie to nie będzie najdłuższy etap tegorocznej edycji. Co więcej – pojawimy się w znanych już nam okolicach, czyli Gergeti oraz Stepancminda. To co jednak jest prawdziwym wyzwaniem tego dnia, to… podejście do podnóża góry Kazbek. Dosłownie.

 

Podczas poprzedniej edycji Uczestnicy Runmageddonu Global na Kaukazie mieli możliwość pokonać trasę w okolicach słynnego klasztoru Cminda Sameba – jednego z najczęściej fotografowanego obiektu w całej Gruzji. Trasy w okolicy klasztoru, położonego na ponad 2000 m.n.p.m., okazały się jednym z głównych miejsc, które zapadły Uczestnikom w pamięci. Lecz tym razem idziemy krok dalej i wyżej.

W tym roku Kazbek to będzie nie tylko tło dla naszego wyzwania.  To będzie jego integralna część. Oczywiście nie będziemy się wspinać, lecz trasa dla formuły 100km poprowadzi do samego podnóża góry. Nie da się podejść bliżej bez sprzętu wspinaczkowego, więc osiągniemy dozwolony limit. Zwykli turyści tam nie zaglądają – ale Runmageddon Global tam wbiegnie. A klasztor, który większość osób podziwia z dołu i z boku, my zobaczymy go… z góry. Będziemy prawie 1000 metrów wyżej.

 

Formuła 100km

Dla formuły 100km trzeci dzień będzie miał długość około 22km. Start będzie na wysokości 1770 m.n.p.m., lecz najwyższy pułap trasa osiągnie w okolicy 12,5-13 kilometra przy podbiegu pod Kazbek na wysokość 2937 m.n.p.m. Zatem różnica poziomów na tym etapie wyniesie 1167 metrów. Spodziewajcie się więc naprawdę trudnego wyzwania kondycyjnego. Pomimo wyraźnie krótszej trasy niż pierwszego dnia, przygotujemy również 4 punkty regeneracyjne, na: 5,5; 13,5; 18,5 i 22 kilometrze.

 

 

 

Formuła 50km

Uczestnicy formuły 50km pokonają tego dnia około 12,5 kilometra. Trasa w tym przypadku nie będzie prowadzić bezpośrednio pod samo podnóże góry Kazbek, ale to nie znaczy, że nie będzie równie wymagająca. Start będzie z tego samego pułapu co formuła 100km, czyli 1770 m.n.p.m., a najwyższy punkt osiągnie na poziomie 2180 m.n.p.m. Różnica zatem będzie wynosić 410 metrów. Jednak trzeba będzie tę wysokość pokonać… dwa razy. Obszar na północny-zachód od Cminda Sameba będzie miejscem, skąd będzie można podziwiać Kazbek i słynny klasztor. Dla tej formuły przygotujemy 3 punkty regeneracyjne, na: 4, 9 i 12,5 kilometrze.