czwartek, 8 lipca 2021

5 porad - jak przebiec Ultra

 

Przed nami kolejny górski event Runmageddon, tym razem w czeskim Harrachovie.

 

Może się on okazać dobrą przygodą, lecz też trzeba podejść do niego z respektem i rozwagą. W artykule przedstawiamy 5 pro tipów opisanych przez Wojtka Brzoskiwnię, zwycięzcę Runmageddon Ultra 2020, które mogą się przydać w bezpiecznym i jak najszybszym dotarciu do mety!

 

 

1. Odżywianie na trasie.

 

Bieg z górki, zarówno na dystansie Hardcora, jak i Ultra, powoduje większe zapotrzebowanie energetyczne niż Rekrut czy Classic. Po pierwsze, musimy przed startem zjeść lekkostrawne, sprawdzone śniadanie, które doda nam energii na początek rywalizacji. Osobiście zawsze zjadam 2-3 bułki z dżemem. Natomiast na trasie mogą być przydatne żele energetyczne (sprawdzone wcześniej na treningu). Należy je spożywać mniej więcej co godzinę od początku biegu. Spatkałem się też z sytuacjami, gdy zawodnicy jedli na trasie kabanosy, które również są dobrym źródłem energii.

Należy również dbać o nawodnienie organizmu i regularnie pić podczas biegu. Dobrym pomysłem jest mieć wtedy ze sobą bukłak z wodą, którą można zapełniać na punkach regeneracyjnych.

 

2. Trening w ostatnim tygodniu.

 

W ostatnim tygoniu przed zawodami nie powinno sie forsować. Objętość treningową pod bieg należało zrobić wcześniej. Co nie zmienia faktu, iż lżejsze i krótsze treningi są nawet wskazane.

 

3. Buty i strój startowy.

 

Buty ze względu na teren górski koniecznie z dość agresywnym bieżnikiem. Pomoże to uniknąć prawdopodobnych kontuzji w ciężkim terenie. Zapowiada się ciepły bieg, w związku z czym nie ma przeciwwskazań, żeby ubrać krótkie spodenki. Jednak w celu uniknięcia obtarć czy innych ran, można założyć długi rękaw, który swoją drogą otrzymujecie w pakietach startowych od Smmash i spodniach lub też skarpetach kompresyjnych czy rękawkach. Mogą się pojawić opady deszczu, więc należy pamiętać, aby w przepaku mieć w razie czego ubranie na zmianę.

 

4. Pogoda na trasie.

 

Jak już wspominałem mogą pojawić się opady deszczu. Pamietajmy też, że to są góry, a pogoda jest tam nieprzewidywalna. Na tą chwilę prognozy pokazują temperaturę w granicach 20 stopni, co wydaje sie optymalna na przyjemny bieg.

 

5. Specyfika trasy.

 

Zaplanowana trasa ma na 1 pętli Hardcora zapowiedziane 1200 m przewyższenia. Jest to dość dużo, więc należy odpowiednio dobrać tempo biegu. Zbyt szybki początek biegu, może spowodować, iż druga pętla może przypominać drogę przez mękę. Osobiście podczas biegów Ultra, dobieram takie tempo pod górkę, które nie powoduje bólu nóg. W ten sposób nie zakwaszamy nadmiernie organizmu. Gdy zaczniemy natomiast zachowawczo, wtedy w drugiej części trasy możemy natomiast przyśpieszyć bądz zachować tempo pierwszego kółka. Należy sie również przygotować na trasę z dużą ilością kamieni, korzeni i innych wystających przeszkód. Bieg bedzie sie zaczynać wbiegiem pod skocznie Mamucią. W dalszej części trasy będzie jeszcze jedna skocznia do pokonania. Pamiętajmy również, żeby zostawić siły na przeszkody, których bedzie około 140.

 

Podsumowując należy sie przygotować na fajną górską przygodę. Musimy jednak pamiętać o rozwadze na trasie. Pragnę z całego serca życzyć powodzenia zawodnikom i żeby bieg na Evencie sprawiał tylko przyjemność!

 

Wojtek Brzoskiwnia - zwycięzca Ultra 2020

 

Runmageddon Katowice Hałda Kostuchna
08/09.06.2024